
Jesteś w: logopedia.net.pl » Artykuły » Scenariusze, konspekty » Zabawy ze zwierzętami z wiejskiego podwórka
Cele:
Pomoce: loteryjka obrazkowa Co robią zwierzęta
?, rymujące się obrazki, memory -Zwierzęta
, figurki, maskotki zwierząt, labirynty, obrazki liczbowe, podkład muz. piosenki ortofonicznej Piosenka i dzieci
Przebieg:
Zabawa ćwicząca narządy mowy: Naśladuj mnie
.
Krowa - ruchy okrężne żuchwą, wargi zamknięte.
Świnka - tworzenie ryjka, jak przy wymawianiu u.
Piesek - szczerzenie zębów, ziajanie.
Kotek pije mleko - wysuwanie języka nad dłońmi ułożonymi w kształcie miseczki, oblizywanie warg ruchem okrężnym.
Konik - kląskanie.
Loteryjka obrazkowa Co robią zwierzęta?
.
Pokazujemy dziecku obrazek, np. kota i zadajemy pytania:
Następnie dziecko zadaje pytania, prowadzący odpowiada.
Przykłady: Mały kotek pije mleko. Koń pasie się na łące. Łaciaty pies je kości. Dziewczynka pilnuje trzy gąski. Kura wchodzi na grzędę. Krowa ma ostre rogi. Pies śpi w budzie.
Zabawa: Rymowanki
.
Dwa komplety kartoników z obrazkami do rymu. Jeden komplet prowadzący zostawia sobie, drugi (ze zwierzętami)otrzymuje dziecko. Prowadzący wykłada kolejno swoje kartoniki wymawiając nazwę np. płotek, a. dziecko dokłada obrazek ze zwierzątkiem, którego nazwa rymuje się z podanym wyrazem np. kotek.
Przykłady: góra - kura, głowa - krowa, bałwanek - baranek , pasek - piesek, balonik - konik, taczka - kaczka, nóżka - kózka, bucik - kogucik, malinka - świnka.
Kończenie rymowanych zdań, np.
Cielę co językiem...(miele).
Przyszła koza do...(woza).
Wlazł kotek na...(płotek).
Pies zły szczerzy...(kły).
Wyszły w pole kurki trzy i gęsiego sobie...(szły).
To dla kotka jest miseczka pełna...(mleczka).
Kotek rozplątał babci...(motek).
Memory:
Piosenka zwierząt
(na melodię Piosenka i dzieci
):
układamy obrazki liczbowe - w rzędach dwa razy po trzy zwierzątka (koty, pieski, krowy, kozy, kury, gęsi, itp.). Dziecko śpiewa naśladując głosy i wskazując palcem kolejne zwierzęta.
Miau - miau - miau,
Miau - miau - miau
Śpiewają koty.
Miau - miau - miau,
Miau - miau - miau
Śpiewam ja sam.
Hau - hau - hau,
hau - hau - hau.
Śpiewaja pieski.
Hau - hau - hau,
hau - hau - hau.
Śpiewam ja sam. itd.
Karuzela:
Podróż pociągiem:
Zabawa rytmiczno - ruchowa: Kaczki
dziecko idzie po okręgu i odpowiednio do słów, przystając przy tym, macha rękami i tupie nogą (w podanym rytmie).
Jak to miło być kaczuszką,
machać sobie prawą nóżką.
Szczery uśmiech mieć na dziobie,
prawą nóżką tupać sobie.
Tup - tup - tup
Tup tup - tup
Tup - tup tup - tup, itp.
Idzie kaczka nieboraczka,
śmiesznie człapie w luźnych laczkach.
Za tą kaczką druga kaczka,
idzie kaczek cała paczka.
Jak to miło być kaczuszką,
machać sobie lewą nóżką.
Szczery uśmiech mieć na dziobie,
lewą nóżką tupać sobie.
Tup - tup - tup
Tup tup - tup
Tup - tup tup - tup, itp.
Serwis logopedia.net.pl jest redagowany przez Marię Elżbieciak od 2003 roku. Wszystkie zasoby, o ile nie stwierdzono inaczej, udostępnione są na warunkach określonych w licencji CC BY-ND. Informacje na temat gromadzenia prywatnych danych znajdują się w polityce prywatności.
Czas generowania strony: 0.0406 sekundy.
Liczba odwiedzin: 2440265